Ženidba

Prema odredbi Crkve, sakramenti se redovito primaju u župi stanovanja. Za primanje sakramenata izvan župe stanovanja potreban je valjani razlog na osnovu kojega župnik može dati dozvolu za primanje sakramenata izvan župe.

Crkva ne dopušta primanje sakramenata bez dostatne priprave onih koji ih žele primiti, a kod male djece pripravu pohađaju roditelji i kumovi.

ŽENIDBA

Zaručnici koji se žele vjenčati trebaju obaviti zaručnički tečaj. Raspored održavanja tečajeva nalazi se uvijek izvješen na oglasnoj ploči u crkvi, a zaručnici ga mogu obaviti i nekoliko mjeseci prije vjenčanja. Predavanja na tečaju traju tjedan dana, a održavaju ih svećenik, profesor psihologije, liječnik i supruzi.

Zaručnici se trebaju javiti u župni ured u kojem se namjeravaju vjenčati 30 do 40 dana prije vjenčanja. Zaručnici koji nisu primili sve sakramente inicijacije (krštenje, potvrda, pričest) neka se jave u župni ured ranije (najbolje je početkom listopada) da mogu započeti pripravu za primanje tih sakramenata.

Dokumenti koji su potrebni:

1. U župnom uredu župe u kojoj su kršteni potrebno je izvaditi KRSNI LIST ZA VJENČANJE (KRSNI – SLOBODNI LIST). Krsni list za vjenčanje ne smije biti stariji od 180 dana. Tada zaručnici svoje krsne listove donose i predaju u župni ured.

2. Da bi njihov brak vrijedio i za građansko područje tada moraju poći u Matični ured ZAPREŠIĆ i tamo će zatražiti POTVRDU O ISPUNJAVANJU CIVILNIH PRETPOSTAVKI ZA SKLAPANJE BRAKA. Ta potvrda ne smije biti starija od 90 dana. Za ovu potvrdu potrebno je matičaru donijeti: novi IZVOD IZ MATIČNE KNJIGE ROĐENIH, OSOBNU ISKAZNICU I DOMOVNICU. Nakon što im matičar izda traženu potvrdu, oni je donose i predaju u župni ured.

TIJEK SAKRAMENTA ŽENIDBE – SLAVLJENJE ŽENIDBE

Svi ustanu, a svjedoci se rasporede s obje strane. Svećenik se prigodnim riječima obrati zaručnicima.

Svećenik:

I. i I., jeste li ovamo došli bez prisile, da slobodno i
posve svjesno sklopite ženidbu?

Svećenik:
Jeste li spremni u braku za cijeloga svog života
jedno drugo ljubiti i poštovati?

Svećenik:
Jeste li spremni s ljubavlju od Boga primiti djecu i
odgajati ih po zakonu Krista i njegove Crkve?

Svećenik:
Kad ste dakle naumili sklopiti sveti ženidbeni
savez, pružite jedno drugomu desnu ruku te pred
Bogom i njegovom Crkvom izrazite svoju privolu.

Zaručnici pruže jedno drugomu desnu ruku.

Zaručnik kaže:
Ja, (zaručnik izgovara svoje ime ), uzimam tebe, (ime zaručnice), za svoju suprugu i obećavam ti vjernost u dobru i zlu, u zdravlju i bolesti i da ću te ljubiti i poštovati u sve dane života svoga.

Zaručnica kaže:
Ja, (zaručnica izgovara svoje ime), uzimam tebe, (ime zaručnika), za svoga supruga i obećavam ti vjernost u dobru i zlu, u zdravlju i bolesti i da ću te ljubiti i poštovati u sve dane života svoga.

Svećenik:
Gospodin vam bio dobrostiv…….
Što Bog združi čovjek neka ne rastavlja.
Amen.

Blagoslivljajmo Gospodina

Svi prisutni: Bogu hvala

Svećenik sada uzme raspelo, a mladenci stave desnu ruku na raspelo.
Prvo mladenac, a onda mladenka kaže:
Tako mi pomogao Bog, Blažena Djevica Marija i svi sveci Božji!

Sada svećenik blagoslivlja prstene:
Blagoslovio Gospodin ove prstene što ćete ih jedno
drugomu predati u znak ljubavi i vjernosti.
Amen.

Zaručnik uzme prsten i stavlja ga zaručnici na prstenjak, pri tome govori:
(Ime zaručnice), primi ovaj prsten u znak moje ljubavi i vjernosti.
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Zaručnica uzme prsten i stavlja ga zaručniku na prstenjak, i govori:
(Ime zaručnika), primi ovaj prsten
u znak moje ljubavi i vjernosti.
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Comments are closed.